Sarkozy: Papandreu eshte “i cmendur” dhe “depresiv”


B. Komini

Keshtu e pershkroi presidenti francez Sarkozi, homologun grek, gjate takimit me liderin amerikan Barck Obama, shkruan Le Parisien.

Sarkozy nuk ishte aspak i kenaqur nga vendimi i Papandreut per te organizuar nje referendum per miratimin e planit te shpetimit, te nenshkruar ne Bruksel. Kjo gje e terboi edhe me shume presidentin frances i cili bashke me kancelaren gjermane, ishin munduar qe t’i huazonin Greqise nje shume te madhe per ta ndihmuar ne daljen e saj nga kriza.

Dalja e Greqise nga kriza, apo dalja e saj nga euro?! Eshte nje diskutim i cili tashme ka marre trajta serioze ne Bruksel dhe kryeqytetet evropiane keto dite. Dalja e Greqise nga kriza do te ishte dicka pozitive, pasi do te jepte nje shembull pozitiv per Bashkimin Evropian dhe vendeve qe synojne akoma te aderojne ne te. Nderkohe qe dalja e Greqise nga euro, do te ishte nje shembull qe jo vetem do e conte BE drejt nje krize ekonomiko-politike, por do ndikonte edhe ne vendet qe po kalojne te njejtat probleme si Greqia (Italia, Spanja e Portugalia).

Papandreu eshte i “cmendur” dhe “depresiv”, te gjitha keto zbulime do duhet te ishin pjese e nje bisede konfidenciale ndermjet Sarkozy dhe Obama-s, por mikrofonat e te dy lidereve ishin harruar hapur aksidentalisht. Kjo beri qe biseda per disa minuta te degjohej nga afro 5 gazetare te cilet kishin ende te vendosuar kufjet e perkthimit simultan.

Tashme edhe nje semundje e re ne forme gripi u shfaq ne Evrope, “Viroza Papandreu i Cmendur”, e cila ne fakt nuk eshte grip (flu), sic mund ta mendoje ndokush, por eshte nje viroze ekonomike prej te ciles Evropa do vuaj gjate.

Advertisements

About njihvetveten

Simple me!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: