SULEJMANI I MADHERISHEM


Seriali Muhtesem Yuzyil (Shekulli i mrekullueshëm) i bazuar në jetën e sulltanit Sulejman, liderit të perandorisë Otomane në shekullin e 16të po shënon sukses jo vetëm në tokën turke. Seriali së fundmi ka siguruar shfaqjen në kanalet Prva (Serbi, Mali i Zi) dhe Kanal 5 (Maqedoni). Këto kanale iu bashkohen kanaleve Domashny (Rusi), Markiza (Sllovaki), Lider TV (Azerbajxhan), Barrandov (Çeki), Kanal D (Rumani), Khabar (Kazakstan) dhe kanalit Albanian Screen në Shqipëri. Zgjerimi më i madh i serialit vjen fal kanalit Dubai TV që do të shfaq serialin në 22 vende arab-folëse. Premiera e serialit në shumicën e kanaleve do të ndodh me datën 21 dhjetor, deklaroi CEO i agjencisë që distribuon këtë serial, Izzet Pinto. Në Turqi seriali shfaqet në kanalin Show TV, ndërsa për sezonin pranveror do të transferohet në kanalin Star TV në pronë të kompanisë Dogus.

Për jetën e sulltanit Sulejman po interesohet edhe BBC. Në bashkëpunim me Starz, BBC Worldwide është duke prodhuar një seri gjashtë orëshe të quajtur Harem që do të përshkruaj jetën e sulltanit Sulejman dhe ngritjen e rënien e perandorisë Otomane. Ky do të jetë bashkëprodhimi i dytë i Starz dhe BBC Worldwide pas realizimit të serialit Torchwood: Miracle Day. Një projekt tjetër i këtyre dy kompanive është edhe seriali fantastiko-histori, Demonët e Da Vinçit që do të filloj prodhimin në fillim të vitit 2012.

Së fundi ky serial ka shfaqur edhe premierën e tij dje në mbrëmje (21.12.2011) në Kinema Millenium, pasi të drejtën për ta transmetuar në Shqipëri e ka marrë televizioni Albanian Screen

Advertisements

About njihvetveten

Simple me!

135 responses to “SULEJMANI I MADHERISHEM”

 1. besi says :

  a lun edhe diten a veq naten ne albania scrin se jemi ne pun kajher naten e nuk e shohum

 2. zyhdi says :

  Ne c’ore dhe date eshte pjesa e dyte?

  • zyhdi says :

   Miredita

   Une vazhdoje te shoh me kenaqesi filmin.Te realizoshe nje film per nje perandori mbi 700 vjecare duhet shume pune dhe aqe shume para,per me teper
   nje figure madhore sic eshte Sulejmani i Madhe.Ndoshta kjo eshte edhe arsyeja qe
   i ghithe skenari perqendrohet me shume ne ngateresat femerore te haremit se sa ne maredhenjet ndershteterore dhe fushatat luftarake te ketije sulltani te lavdishem e te drejte sic shkruajne edhe fjaloret historike te ketije vendi ku jetoje.

  • aksa says :

   ne sa ora diten asht repriza e filmit nese dini ju lutem shkruani.

   • zyhdi says :

    MIR’DITA o bashkekombasit e mije!

    Per ju qe ndiqni kete seriale,ju baje me dije se eshte c’do te merkure ne 20;30 ora dhe perseritet c’do te diele ne oren 17;15.

    Ju pershendes te gjiheve!

   • valentinas says :

    mirdita un me knaqesi kam me shikue filmin sulltan sylejma per gjith dit prej te martes deri te premten ju faliminderit per pytjen ju pershendes te gjithve dhe ju tham vetem shikone filin sulltan sylejma ahahahha

 3. mira says :

  sh.i bukur mezi presim diten qe ta shohim

 4. lonna says :

  une e pelqej shume kete film por dua ta di se kur do te filloj ne kosov

 5. dafina says :

  une dua qe ta shoh sulltan sylejmani dhe aleksandren

 6. florionaa says :

  po e pel qej shum filmin

 7. valbona says :

  shum i mir qeky film po a bon me dit pse nuk po lun edhe te premten

 8. resa says :

  shum i bukur është ky film me pelqen shum ALEKSANDRA-HYRREMJA

 9. nermin says :

  shum mir filmi komplimente..\’;…

 10. ramadan says :

  ky filmm esht shumm palidhje film turkk …

  • valide says :

   pa lidhje je ti ramadan dhe jo filmi ,tete rroje emri osman ne kohe moderne se nga filmi turk nuk kupton gje .nuk jane per ty filmat historik per figura te medha sunduese .ik shiko ndonje telenovel .Filmi turk qe po percmon ka kasten dhe rregjine me te mire se hollyvudi qe ka namin .Prandaj nderhyrja joote eshte pa lidhje …

 11. e marija shum besoj se dhe u ju pelqen ky serjal naten e mir te fala marije dhe ibrahim nga albina loshaj carrabreg i epertnaten e mir ju dua shum,mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm says :

  ju uroj qe po me thuani te dergoj nje komen mu me pelqen ky serjal shum me pelqejne te gjith sidomos hyrremja dhe marija shum naten e mir ju faliminderon albina loshaj dhe albilon loshaj naten e mir te gjithve ju dua shummmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm nga slbina shpresoj se do te ja dergoj kete koment te fala slbin a losfaj tunggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggg……..

 12. e marija shum besoj se dhe u ju pelqen ky serjal naten e mir te fala marije dhe ibrahim nga albina loshaj carrabreg i epertnaten e mir ju dua shum,mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm says :

  e percjelli kete serjal shum miiiirrrrrrrrrrrrrrrr

 13. ardiana says :

  filmi ma imir qe ka pa ndonjeher po qka bahet ne fund

 14. venesa osmani says :

  filmi eshte shum i bukur dhe ka aktor shum te mire

 15. anxhela says :

  ky eshte filme shume i bukur

 16. anxhela says :

  eshte shume i bukur shikojeni te gjith bota eshte filmi me i bukur

 17. IBRAHIMI says :

  JEMI FANCAT E JUAJ ME TE MIRE

 18. remzie says :

  besoj qe BBS do te realizoj ni film ,te pershkruj ngjarjen e vertet te sulltan sulejmanit se boll magar ish kan e verteta thot ; se sulltani ka pre kokat e vajzave gjdo nat,keshtu thot legjenda ! mezi pres ta shoh filmin .

 19. dita-25@live.com says :

  ku muj mi kqyr krejt episodet e ktij seriali ?

 20. alban says :

  ahahah ku ku po e mir hyrremja kurr njeten tem nuk e ka pa qisi filmi ma i mir

 21. erjona says :

  mirëmrëma më pëlqen ky film është filmi im i preferuar te dua sulltanesh Hatixhe,Hyrrem.Sulltan,s’tëdua mahidevran

 22. qendresa says :

  oooooo merivanja me sulltanin bash kan me kan edhe hatigjja me ibrahimin ❤ ❤ ❤ mat mirr jeni bree ❤ ju kam hyrremja e shumtuara ma e keqja qe eshte

 23. qendresa says :

  po breeee ma e keqja eshte hyrremja na e urrejm krejtt merivanja ma e miraa eshte ❤ ❤ ❤ ❤ ne fun apet se apet sulltani me merivanjen bash okkk e hyrremja do te shkoj ne ferr

 24. endrit says :

  sulltan bosii jena mat mirte ju dua shum e keni shume serialin e mire perdit e shoh shyqyr hyrremja qe e lindi muhamedin tung nga diti ju dua shum

 25. endrit says :

  ju dua shume sulejman bossi e keni shum serialin e mire shyqyr hyrremja lindi djali tung ju dua nga endriti

 26. alkida says :

  shume iii buuuuuukur filmi

 27. Billi says :

  I mire eshte seriali ,ndonse i thurr lavde perandorise me gjakatare te historise se njerezimit.

 28. hsmins says :

  hahaha edhe une e dua sulltanin

 29. besnikk says :

  un edua meryem uzerli shummm

 30. aurora says :

  serial historik shume i bukur,ku nderthuren luftraty, traditat ,dashurite, tradhetite

 31. fjorela says :

  une e perrcielli kete saerial hyrremja eshte shume e bukur

 32. erikras12@hotmail.com says :

  ky film esht me buker

 33. venus says :

  filmi ma i mir qe ka qit tv 21

 34. erzafb says :

  jeni me te mirt ju dua dhummm

 35. e marija shum besoj se dhe u ju pelqen ky serjal naten e mir te fala marije dhe ibrahim nga albina loshaj carrabreg i epertnaten e mir ju dua shum,mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm says :

  mase shumti em pelqe mahidevrana edhe memeti e mustafa hahahaha filem i mir a ama ma imir qenai

 36. fitore says :

  po edhe mu vallahin ma shum hyrremi ma e drejt

 37. gresa says :

  ju dua shum hyrrem gynihal mahidevran sulltanesh hatiqe sulltan ibrahim mehmet mustaf selim mihiman leo sadka e shum te tjer ju ju ju dua dua shum shum juve por ms shumti e dua hyremn hatiqe gynihal sulltanin mihimahn mehmetindhe sadkn i dua me s shumti i dau kata te 7 qajna kete koment tek familja e sulltanit sylejmanit qoja ne pallat shkruja turqisht dhe jepja sulltanit neta lecon a ndquat qka ju thash juve dhe thuj se ta ka thurruar gresa avdyli nga kosova dhe tuhuj se une dua te bhem sulltanesh dhe mua me me quajtur oj sulltanesh gresa a dqove o sulltan sylejman edhe une ty te dua shum she hyrremen o sulltan mos e trathto hyrremn po trrethtoje sulltaneshn mahidevren mirimanen e dua shum mehemetine dua shum selimin dua shum dhe sheherzaten qe edhe ajo esht e bukur ne ftyr vetm mua me ben sulltanesh e te qith mum thir sulltanesha gresaa dqove e te bani hyrrems te ffala tung qao berto.

  • ida says :

   oj moter gresa ti beson se bukur e ke shkruar kete ?…. jooooooo
   ti nuk ke mbaruar as shkolle dhe sulltani nuk i don ata femra injorante si puna jote, hahhahaahahhaah po ti moj moter gresa jepi kuptimin fjalise, bej shenjat e pikesimit sepse nuk kuptova dhe per kuriozitet e lexova 7 here dhe nuk arrita me kuptuar se ke po kerkoje, motre eshte e kote sepse ti nuk e din fare se kush jane shenjat e pikesimit, dhe une po ti trgoj. kur ndahet fjalia vendoset, dhe kur mbaron fjalia vendoset. dhe kur ben nje pyetje vendoset? dhe kur dicka eshte e cuditeshme vendoset! hahhaah ishalla i ke kuptuar keto qe te thashe

 38. gresa says :

  hyrremja ma e mira

 39. jana says :

  ma i mira ne ket serial esht sulltanesha hurem te dua shum i dyta eshte gulnihale dhe e treta hatixhja te dua shummmmmmmmmmmmmmm

 40. Hyrrem says :

  mua me pelqen ky filem sepse esht i bukur i love you hatixhe hyrrem and sulltan nuk te dua mahvdirane

 41. erjona zekaj says :

  ky serijal eshte shume i mir ka aktor te mir esht rroli i mir kurse rroli i hrremes me pelqen shum po edhe keta te tjeret luajn rrolin e mir edhe sulltan sylejmani

 42. sara says :

  bravo turqia ka avancuar

 43. sara says :

  thoni ca te doni po me e bukur eshte sadeka pastaj mahidevran ,hyrem gylnihal nigar kallfa gylshaetj sa s mumerohen

 44. sara says :

  e dini ju o qe hyremja ben 5 femije

 45. fak men says :

  a sulltan trim te ka bo nana

 46. ylberi says :

  sa kisha dasht me qen si sulltani meu martu saher qe te dua

 47. ylka says :

  une e dua shum kete serial ma me mira esht hyrem e tani gylnihal e hatigjja ju dua shummmmmmmmmmm e tani sulltanesha

 48. raza says :

  un e du shummmmm hyrremen ma se shumti dhe sulltanin . Hyrremja ma e mira ne serjal a hyrremja. DHe ban 50 fmij ishalla.

 49. raza says :

  un e du hyrremen dhe sulltanin dhe gynihalen.

 50. raza says :

  o bre sa e mir a hyrremja e du shummmmmmmmmmmmmmmmmmm

 51. raza says :

  dhe hyrremja me gynihalen jan me te mira se sulltanesha hatixhe

 52. belinda says :

  hylrremja është me e mir ne bot gjithashku edhe gylnihalja qe i dua shum te dyjat qao ju dua shummmmmm#

 53. getuarta says :

  HYRREMJA ESHT SHUME E BUKUR TE DUA hyrrem

 54. getuarta says :

  hyrremja mua me pelqen shum sepse esht bjondin**************por edhe sulltani gjithashtu*************ndersa mahidevranja jo nuk me pelqen fare por ju lus qe ta shikoni sa me shum serialin *****shekulli madheshtor

 55. donjeta says :

  ma e mira esht hyremja dhe sullta

 56. viki says :

  me vjen keq prej disave ketu qe shkruajn komente palidhje,une e kam pare te gjithe serialin,pasi ta shiqoni edhe ju do e shihni fetyren e vertet te Mahidevranes dhelparake, dhe do e kuptoni Hyremen me shunme,e cila ne historin e vertet krahasohet me te gjitha femrat luftarake dhe perandore siq eshte Kleopatra.

 57. luissa says :

  hyrem ma e bukura je te dua shumm

 58. njihvetveten says :

  Miq te kesaj faqeje, do tju lutesha qe kete faqe tja sugjeroni edhe miqve tuaj, po ashtu te kontribuoni ne zgjerimin e rrethit te lexuesve te kesaj faqeje.

  Do tju lutesha njekohesisht qe te diskutoni edhe per postimet e tjera, aty ku ju shikoni se keni interes ose se mund te komentoni.

  Po ashtu kush ka materiale per te postuar mund te me lajmeroje dhe une do tja postoje ne kete faqe.

  Me respekt
  Administratori

 59. Gani Shala says :

  Po ,serial i mirë ,se reflekton periudhen historike kur Turqia e mori me teper se gjysmen e botës.E sa per realizimine serialit une mendoj se ka disa leshime dhe se rolet nuk janë nda mire si p.sh. Ibrahim Pasha i cili nuke ka potencial me lujt ate rol sepse Ibrahim Pasha ka qenë shumë i zoti është dasht me kerkue ndoni aktor me zë ma radiofonik dhe me figur ma terheqse.
  Edhe Hyremja po duket shumë e trashë dhe mendoj se u dashtë me pasë trupin ma sexi.sepse do te jete ma e adhuruar nga miliona shikues.
  Nga aspekti dramaturgjik mendoj se meshkujt ne harem duhet me qenë te vjeter dhe te painteresuar për femra e jo si Zymbyl Aga qe dashurohet ne Gylnihalen sepse Sulltani nuk i ka lejue me u dashurue perkundrazi i ka trdhe meshkujt qe i kane sherbye

  • zyhdi says :

   Zotri SHALA
   Duke respektuar mendimin tuaj, po mendoje se dote ishte me mire per juve te permirsonit sado pake menyren e te shkruarit ne shqipe qe edhepse eshte mjafte e varfer gjinden gjithsesi menyra per t’u shprehur me bukur, sidomos kure shkruajme per ta na lexuar te tjeret.
   Me respekt per juve,ju falenderoje!

 60. elona says :

  hyrrmja shum e bukur

 61. anda says :

  shum i bukur je sulltan dhe hyrrem

 62. hyrrem says :

  jan dal shum buker dhe e pelqej serialin e tyre nuk e dua mahidevranen
  e dua sulltanin dhe hyrremen dhe femijet e tyre

 63. arjana says :

  o zot po e mir hyrremja
  zoti e ruajte ke lu nje rol shume te mir si p.sh sulltanishekulli(madheshtor)shum ma e mir hyrremi se sulltani

 64. arjana says :

  femra duhet te jet shum dinake per burrin qe ta bej per vete si hyrremi

 65. nazmije says :

  shum me pelqen sulltaan shekulli malleshtor por prej grave me pelqen me se shumti hyrremi edhe hatixhe edhe prej femive me se shumti thija e hyrremit ju dua shum me gjith zemer shummmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

 66. nazmije says :

  shum me pelqen sulltaan shekulli malleshtor por prej grave me pelqen me se shumti hyrremi edhe hatixhe edhe prej femive me se shumti thija e hyrremit ju dua shum me gjith zemer shummmmmm

 67. hyrrem says :

  kush e di si mund ti shoh pjeset qe nuk jane dhene akoma me titra shqip

 68. elda mata says :

  sulltani i madherishem seriali me i mire i mrekullueshem

 69. Valeria Lukyanova says :

  sulltanii madherishem seriali me i ndjekur

 70. tina gashi says :

  shum ma e mir hyremja se sulltani kurr se kisha dasht at sulltan budallen hyrremja po e nreq filmin se edhe ma e mir po edhe stilin e mir kurese majdevranja si dreq stilet hiq te mira e kisha vra ne ven a e mir ne ftyr po shka po i ban hyremes se qaty e keqe

 71. nessa says :

  shuuummmm e bukur je hyrrem te dua shum llokumi imm hmmm……..

 72. nessa says :

  heyy si hyrremi nuk osht as nje aktore ashtu osht hyrrem nr 1 je zm hhehheheh

 73. gresa says :

  gresa jam . mua me pelqen shum ky filem esht nje filem interesante si ne kohrat e vjetra
  te gjith aktoret me pelqejn por ma se shumti me ka pelqyr leo
  kur vdiq aji mo sme doket edhe aq i mir kaq kisha me thon tung klm

 74. ATDHEE says :

  sulltan sylejmanii eshte fyer nga nje hoxh ENIS GOGA muu sme duket serial i keq per qee ste pelqen ty me pelqen muuuuuuuu SULLTAN SYLEJMAN HYRREMMM

 75. nazmije says :

  sylltan syljman hyrrem ju dua shum se ju e luani nje rol shum te bukur por veq mahidervanja mos me kan shum mir e kish lujt nje rol te mir hyrrem syljman hatixhe gylfeme mehmet bajazit mihrimaha edhe selim ju dua sshum me gjithe zemer hyrrem ju dua shum e shmmmmmmmmm

 76. kloeda says :

  ky serial eshte bere si nje pije dehese

 77. natyra says :

  un doshta me dit qysh ka me perfundu ky film mem tregu dikush

 78. emma says :

  qysh perfundon

 79. andi says :

  ky filem me plqen me se shumti prej te gjithve filmave

 80. pista says :

  ky esht filmi me i bukur qe kam par ndonjeher

 81. saimir says :

  filmi sulemani e shte nder filmat me te mire qe kame ndjekur me shume tek filmi me pelqen aleksandra mustafai mehmeti dhe mihrima jane aktoret me te mire

 82. saimir says :

  pore si eshte perfundimi i keti serjali mahnites

  • kristi says :

   o njerez por kure mbaron sulemani te pakten na tregoni qe te mose rrime ne ankthe duke thene o maron merkuren o jo te premtej gusht me 31 por kure ju lutemi na kdteni pergjigje se neser dua te jeme me pergjigje ok cybuk meraba osh kjarem jazek ishalla

 83. alban says :

  ky filem assht shum shum i mir teper nuk mundem me lon as ni ni episod ti pa e pa

 84. nita says :

  sa shum komente bre…

 85. nita says :

  ky film vazhdon ende eshte i gjate shikojeni ne SHOW TV do te vazhdoje pjesa tjeter kur vie firuzja dhe sulltanesha hyrrem nuk e do ate dhe mundohet ta largoje ate po qfar do te ndodh…………..hurrem ne fund vdes prej nje semundjeje po ashtu dhe sulltani pas nje beteje dhe pastaj ne fron hip beyaziti sulltan BEYAZIT,MIHRIMAH sultan….. keshtu qe ka ende shume ngjarje shikoni ne SHOW TV ne kanalet e TURKEY……

 86. riano says :

  eshte tele..e bukur

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: