Foto fituese e World press photo 2011


B.K.

Kjo eshte foto fituese e konkursit te mirenjohur World press photo 2011, i cili normalisht zhvillohet ne fillim te cdo viti per viti e kaluar. Foto quhet “Pranvera arabe”, e Samuel Aranda.

Nje grua arabe e cila mban prane saj te shoqin qe ka humbur jeten ne perpjekje per te sjelle “Pranveren arabe”. Foto eshte cilesuar si nje nder fotot me te arrira mbi realitetin e asaj cfare ka ndodhur dhe ende ndodh ne vendet e Afrikes veriore si dhe ne Siri aktualisht.

Kjo foto mendoj se shume mire mund te quhej ndryshe edhe “Kosto per te sjelle pranveren”!

Megjithate ajo qe me ben pershtypje mbetet ende deshira e madhe e nje pjese te vendeve te zhvilluara per te bere art me “dhimbjen”, e ndersa politika dhe qeverite e ketyre vendeve shohin “aktin”, artistet krijojne art. Ky binom me eshte dukur gjithnje i pavend dhe i tepruar, por te pakten shpresoj te kete nje te mire, te preki sadopak zemrat e njerezve.

Ketu mendoj se ka vend te permend edhe fotot e njerezve qe kishin humbur jeten ne Kosove gjate gjenocidit serb ne 1999. Teksa fotot benin xhiron neper bote, dhe artistet ‘mahniteshin’ nga arti, Milloshevici kryente spastrimin me te madh etnik te shekullit ne Evrope, nderkaq politika evropiane bente sehir.

Jane koincidenca jo te rastesishme, por do ti quaja: Vijueshmeri!

Advertisements

Etiketa:

About njihvetveten

Simple me!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: