If you can…you can do it


B.K.

Walt Disney ia doli qe ne vitet ’70-80 te ndertonte nje perandori te madhe “imagjinare” nepermjet se ciles i ofroi femijeve nje bote te perafert me mendimet e tyre dhe imagjinaten e neteve arabe.

Walter Elias “Walt” Disney (1901 – 1966) ishte nje krijues dhe prodhues filmash amerikan, aktor, skenarist, dhe sigurisht nje ikone e kinematografise boterore. Ai bashke me te vellain Roy O. Disney themeluan kompanine e famshme boterore Walt Disney Productions, e cila me pas u be dhe kompania me e madhe ne bote per prodhimin e filmave te animuar dhe atyre per femije.

Per shume dekada moto e kesaj kompanie ishte: “Nese arrin ta enderrosh, atehere mund tja dalesh!”

Sigurisht kompania arriti qe enderrat me te medha ti kthente ne realitet per te gjithe dashamiresit e botes se kinematografise per femije, por kjo diciture vlen edhe per cdo gje tjeter ne jete.

Advertisements

Etiketa: , ,

About njihvetveten

Simple me!

2 responses to “If you can…you can do it”

  1. DIDI says :

    Mendoj se kjo thenie kaq e bukur, nxiste fantazine e femijeve dhe i shtynte ata te mos hiqnin dore nga enderrat. Gjithkush nga ne lidh shume kujtime femijerie me filmat e animuar Disney. Tek e fundit eshte bukur te enderresh….e pse jo ti shohesh ato te behen realitet! :)))

  2. Bota e Menaxhimit says :

    Walt Disney ne rinine e tij eshte pushuar nga puna nga nje gazete, pasi sipas kesaj te fundit atij i mungonte kreativiteti. Vite me vone, kompania Disney e bleu kompanine qe kishte edhe ate gazeten ne pronesi. 🙂

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: