Metro Goldwyn Mayer MGM – Short History


Metro Goldwyn Mayer MCM eshte nje nder shtepite me te vjetra kinematografike ne bote, sigurisht eshte edhe nje nder me te njohurat.

Foto e mesiperme tregon sesi ka evoluar emblema dhe simbolika me kuptimplote dhe ajo qe ne jemi mesuar te shikojme pothuajse ne pjesen me te madhe te filmave hollivudian.

E hartuar ne 1916, logo e kesaj kompanie eshte mbeshtetur vetem mbi luanin qe simbolizon shtepine diskografike, mirepo luani dhe pozicionet e tij, jane nderruar disa here pergjate viteve. Luani nuk ka qene gjithnje i njejti por fillimisht ka nisur me luanin me emrin Slats dhe sot pikerisht ai qe ne shikojme ne logon e fundit te kesaj kompanie eshte Leo.

Duke qene se jemi rritur me filmat e kesaj kompanie u mundova te nxjerr dicka per kenaqesine e dashamiresve te kinematografise.

Advertisements

Etiketa:

About njihvetveten

Simple me!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: