Lidhjet e familjes Bush me nazizmin


Photograph_of_the_Official_Portrait_of_President_Reagan_and_Vice-President_Bush_-_NARA_-_198518Bled Komini

Prej kohesh kane qarkulluar zera ne media te ndryshme si dhe ne internet per nje lidhje te mundshme te familjes se njohur amerikane Bush, me nazizmin. Sigurisht, ne rang thashethemesh cdo gje eshte e mundur, por vetem disa vite me pare ne vitin 2002 pas deklasifikimit te disa prej dokumentave ne arkivat e SHBA, dolen te dhena te rendesishme qe flisnin per nje lidhje ndermjet kesaj familje dhe nje prej regjimeve me totalitare te shek. XX.

Union Banking Corporation ishte nje grup bankar ne SHBA, asetet e te ciles u shtetezuan prej qeverise amerikane ne  tetor te vitit 1942, nepermjet Aktit Ekzekutiv numer 9095, i njohur ndryshe edhe si “Trading with the Enemy Act”, pra te Bashkepunimit ne Tregti dhe Marredhenie Biznesi me Armiqte e shtetit.

Union Banking Corporation ishte ne pronesi te Bank voor Handel en Scheepvaart N.V., nje kompanie gjermane ne pronesi te Fritz Thysen dhe vellait te tij Heinrich Thysen Bornemisza. Pas ligjit te vitit 2002 per deklasifikimin e disa informacioneve dolen zera se Prescott Bush, gjyshi i George W. Bush, kishte qene bashkepunetore dhe mbeshtetes i nazizmit. Faktet nuk jane vetem keto, por ka dhe me teper se kaq. Imagjinoni se kush ishte drejtues i kesaj banke ne SHBA? Prescott Bush, figuroi ne dokumentat e hapura se ishte drejtor dhe zv. president i UBC.

Fritz Thysen me pas i prishi marredheniet me Hitlerin dhe u largua drejt Zvicres, por ne 1941 ai u kap prej SS gjermane dhe u burgos ne kampet e perqendrimit.

Te dhenat e dala se fundi tregojne se UBC jo vetem kishte financuar aktivitetet e Hitlerit si dhe ardhjen e tij ne pushtet, por sherbente edhe si banke depozite ne SHBA e nje pasurie te tere naziste te vjedhur prej popujve qe kishte pushtuar.

Vitet 2004-2005 ishin vite debati ne arenen politike amerikane, dokementet e dalura prej arkivit tregojne qarte lidhjet e kesaj banke me regjimin nazist, po te merrni parasysh dhe lufterat qe hapen dy presidentet Bush do te kuptoni qarte mbeshtetjen qe kjo familje i ka dhene lobeve te medha te industrise se armatimeve dhe bankave.

Ne 17 tetor te vitit 2003 Associated Press nxorri nje artikull ne shtyp te cilin une po e sjell ne gjuhen angleze, sic dhe eshte botuar:

Documents: Bush’s Grandfather Directed Bank Tied to Man Who Funded Hitler

President Bush’s grandfather was a director of a bank seized by the federal government because of its ties to a German industrialist who helped bankroll Adolf Hitler’s rise to power, government documents show.

Prescott Bush was one of seven directors of Union Banking Corp., a New York investment bank owned by a bank controlled by the Thyssen family, according to recently declassified National Archives documents reviewed by The Associated Press.

Fritz Thyssen was an early financial supporter of Hitler, whose Nazi party Thyssen believed was preferable to communism. The documents do not show any evidence Bush directly aided that effort. His position with Union Banking never was a political issue for Bush, who was elected to the Senate from Connecticut in 1952.

Reports of Bush’s involvement with the seized bank have been circulating on the Internet for years and have been reported by some mainstream media. The newly declassified documents provide additional details about the Union Banking-Thyssen connection.

Trent Duffy, a spokesman for President Bush, declined to comment.

Union Banking was owned by a Dutch bank, Bank voor Handel en Scheepvaardt N.V., which was “closely affiliated” with the German conglomerate United Steel Works, according to an Oct. 5, 1942, report from the federal Office of Alien Property Custodian. The Dutch bank and the steel firm were part of the business and financial empire of Thyssen and his brother, Heinrich Thyssen-Bornemisza, the report said.

The 4,000 Union Banking shares owned by the Dutch bank were registered in the names of the seven U.S. directors, according a document signed by Homer Jones, chief of the division of investigation and research of the Office of Alien Property Custodian, a World War II-era agency that no longer exists.

E. Roland Harriman, the bank chairman and brother of former New York Gov. W. Averell Harriman, held 3,991 shares. Bush had one share.

Both Harrimans and Bush were partners in the New York investment firm of Brown Brothers, Harriman and Co., which handled the financial transactions of the bank as well as other financial dealings with several other companies linked to Bank voor Handel that were confiscated by the U.S. government during World War II.

Union Banking was seized by the government in October 1942 under the Trading with the Enemy Act.

No charges were brought against Union Banking’s American directors. The federal government was too busy trying to fight the war, said Donald Goldstein, a professor of public and international affairs at the University of Pittsburgh.

“We did not have the resources to do these things,” Goldstein said.

Fritz Thyssen broke with the Nazis in 1938 over their persecution of Catholics and Jews, and fled to Switzerland. He later was arrested and spent 1941 to 1945 in a Nazi prison. His brother lived in Switzerland from 1932 to 1947 but continued to operate businesses in Germany.

The new documents were first reported by freelance writer John Buchanan in The New Hampshire Gazette.

linku: http://www.foxnews.com/story/0,2933,100474,00.html

 

Advertisements

Një koment

  1. Nuk eshte per tu habitur, me natyren prej budallai diabolik te George W. Bush. Interesant eshte dhe fakti qe nena e George W. Bush, ishte e bija ilegale e Alister Crowley. Jane nje familje te cmendurish!!!

Komentet janë të mbyllura.