NIKE


NIKE e njohur fillimisht si Blu Ribbon Sports,u themelua nga Universiteti i Oregonit nga atleti Philip Knight dhe trajneri i tij Bill Bowerman ne janar te vitit 1946.
Perfitimet e kompanise u rriten shume shpejt. Ne 1946 Blue Ribbon Sports hapi dyqanin e pare,vendosur ne Santa Monika Kaliforni . Ne 1971 Blue Ribbon Sports prezantoi linjen e pare te kepuceve NIKE ,me kete emer i cili rridhte nga perendesha greke e fitores.
Ne 1978 Blue Ribbon Sports e quajti veten zyrtarisht NIKE. Sponsorizimi i atleteve u be mjeti kyc i marketingut qe i solli rritje kompanise. Produkti i pare i vetedizenjuar i kompanise u bazua ne dizenjon e “walffle” te Bowermanit Ne 1980 NIKE kishte arritur 50 % te aksioneve te tregut te kepuceve te atletikes.
Reklama e pare NIKE u shfaq ne tetor te 1982 gjate transmetimit te Maratones ne New York,
Slogani i NIKE eshte “JUST DO IT” Nike sot prodhon nje game te gjere produktesh sportive ,atlete, e fanella te sporteve te ndryshme. Nike sot ka me shume se 7000 mije dyqane ne te gjithe boten dhe 45 zyra jashte SHBA.

Advertisements

Etiketa: , , ,

About njihvetveten

Simple me!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: