John Pugh – Artisti i afreskeve HD


John Pugh, artisti kalifornian është një piktor i famshëm i tromp d’oeil, term nga frengjishtja që do të thotë të “mashtrosh syrin”. Kjo është një teknikë e artit zhgënjyes, e njohur më mirë si arti 3D. Qëllimi është krijimi i një iluzioni optik, në sensin që spektatorit t’i jepet përshtypja e një objekti tre dimensional ose e një imazhi real. Në këtë artikull po ju sjellim disa fotografi nga punimet e John Pugh. -Unë jam një artist trompe l’oeil duke u përqëndruar kryesisht tek pikturat në mur. Kam zbuluar – shton ai, që “gjuha” e jetës, dimensionet, iluzionet më japin mundësinë të komunikoj me një publik mjaft të gjerë. Duket të jetë universal fakti që njerëzit provojnë kënaqësi kur mashtrohen vizualisht. E rëndësishme për mua si artist është bashkëveprimi me komunitetin dhe formimi i koncepteve të bazuara në një shumëllojshmëri pikash këndvështrimi. Artistët duhet të jenë gjithnjë të ndërgjegjshëm se puna e tyre mund të shërbejë si urë kalimi mes konteksteve të ndryshme kulturore. Shijoni disa nga punimet e John Pugh.

Advertisements

About njihvetveten

Simple me!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: