Stacioni i metrosë në New York


Supozohej të ishte vepra kryesore e sistemit të metrosë në qytetin e New York-ut. Dritare me xhama të ngjyrosur dhe shandanë që iu shkojnë për shtat mureve të harkuara dhe tavaneve të lugët. Por, stacioni City Hall u mbyll papritur për publikun vetëm 41 vjet pas inaugurimit në 1904. City Hall u dizenjua nga arkitekti nga Valencia, Rafael Guastavino i cili njihej për punën e tij të veçantë, që e bën të ndryshëm dhe unik këtë stacion mes stacioneve të tjera të sistemit të kësaj metroje. Ky stacion vazhdon të jetë i mbyllur, duke u bërë vetëm një vend kthimi për trenin nr 6 i cili shkon nga Parku Pelham Bay pёr në Urën e Brooklin. Më parë pasagjerët ishin të detyruar të zbrisnin nga treni përpara se ai të merrte kthesën, kurse tani, mund të qёndrojnë dhe të vështrojnë bukurinë dhe veçantinë e këtij ndërtimi.

 

Advertisements

About njihvetveten

Simple me!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: