Demi që sjell ultranacionalizmi


Ultranacionalizmi politik, pa dallim kombësie është i dëmshëm përball integrimit dhe proceseve integruese që shteti shqiptar ka përcaktuar në vizionin e tij për të qenë pjesë e Bashkimit Evropian. Ky vizion mbetet unik, ai nuk duhet të ndryshojë për asnjë çast e për asnjë interes tjetër. Fqinjësia e mirë mund të jetë synim në vetvete, por asnjëherë objektiv real kur kjo fqinjësi ngrihet mbi interesat kombëtare. Janë këto, leksione, që na i kanë dhënë paraardhësit tanë nga Samiu e gjer tek Konica e Noli. Nuk duhet harruar asnjë çast lufta për pavarësinë dhe autoqefalin e Kishës Ortodokse Shqiptare. Ashtu si paraardhësit tanë edhe politika shqiptare duhet të vetaktualizohet, unifikohet dhe të përqendrohet ndër të tjera dhe në ndryshimet që ndodhin përtej territoreve shqipfolëse. Ballkani nuk prodhon vetëm ngjarje politike, por e kaluara, ashtu si dhe e tashmja, tregojnë se gadishulli prodhon edhe probleme fetare, kulturore, sociale etj.

B.K.

Advertisements

About njihvetveten

Simple me!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: